articlsubmit

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

İstanbul, buram buram kokan tarihi eserleriyle, gezilip görülmesi gereken yerlerin başında yer almasıyla ve özellikle de her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin seçtiği ilk adreslerden biri olmasıyla önemini ve güzelliğini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. İstanbul gezi rehberi altında mutlaka gidilip görülmesi gereken çok özel 5 yer mevcuttur. İstanbul’a defalarca da gitseniz, mutlaka gidilip görülmesi gereken ve hakkında bilgi sahibi olunması gereken yerler mevcuttur. Hem kültürel hem modern hem tarihsel bir gezi yapabilmek için İstanbul en uygun şehirler arasında yer almaya yüzyıllardır devam ediyor. Sizler de İstanbul’a yolunuz düştüğü zaman çok önemli bu beş yeri görmeden geri dönmeyin.

İstanbul’un Gözdesi Sultanahmet Meydanı

İstanbul’un gözde adreslerinden biri olan ve çok eski dönemlerden bu yana yerli ve yabancı turistlerin bulunmaktan en fazla keyif aldıkları Sultanahmet Meydanı, buram buram tarih kokmaya devam ediyor. Sultanahmet Camisine, Eyüp Sultan Camisine, Ayasofya Camisine ve kendine has meydanına ev sahipliği yapan Sultanahmet Meydanı aynı zamanda Yerebatan Sarnıcına da sahiptir. Adım atıldığı andan itibaren tamamen tarihi ve kültürel bir gezi alanı olduğunu gösteren meydanda yabancı turistlerle tanışma fırsatınız da vardır. Camilerini gezmek ve namaz kılmak da gezinize ayrı bir hava ve anı katacaktır. Buraya en yakın tarihi eserlerden olan Kız Kulesini ve Galata Kulesini de görmüş olacaksınız.

İstanbul’un Nostaljisi Balata Antikacıları

İstanbul’a gittiğiniz andan itibaren çıkış yapana kadar mutlaka gezip görmeniz gereken bir diğer adres ise Balatdır. Meyhaneleri ve antikacıları ile oldukça meşhur olan Balatayı gezmelisiniz. Balata antikacıları eski dönemlerden bu yana varlığını sürdürmeye devam eden ve her geçen gün üne kavuşan adreslerdir. Antika ürünlerden gerçek anlamda anlayan ve orijinal halleriyle bu ürünleri sunan antikacıları mutlaka gezip görmeniz ve bütçenizin yettiği kadarıyla antika bir eşya almanız da gerekir. Oldukça hoş görünümlere sahip olan ve tamamen ilk halleri şeklinde satılan antika ürünlere mest olacak ve hem kendiniz hem sevdikleriniz için almadan geçemeyeceksiniz.

Tarihin Adresi Kapalıçarşı!

İstanbul gezi rehberi kapsamında olmazsa olmazlar arasında elbette Kapalıçarşı turu yer alıyor. İstanbul’a gidildiği takdirde, kesinlikle görülmesi gereken en önemli 5 yer içerisinde Kapalıçarşı da yerini alıyor. 4000 adet dükkânıyla, 500 açık tezgâhıyla, 21 adet kapısıyla hem gönülleri hem de gözünüzü doyuma ulaştırmayı başarıyor. Kaç bin yıllık geçmişiyle hiçbir şekilde yıkılmadan dimdik ayakta duran Kapalıçarşı’da gezerken leziz ve eskiye yönelik orijinal tatlı ve kahvelerin tadına bakabilir, antika ürünler ve altın gibi değerli eşyaları satın alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Kapalıçarşı’ya özel birçok ürüne sahip olabilir ve böylece tarihi bilgileri de edinmiş olursunuz. Tarihi yarımada olarak adlandırılan Kapalıçarşı mutlaka gezilip görülmesi gereken kocaman bir eserdir.

Yerebatan Sarnıcı Gizemli Havasıyla Büyülüyor

İstanbul’un mutlaka gezilip görülmesi yerlerinden biri olan Yerebatan sarnıcı, yıllardır gizemli ve mistik havasıyla yerli ve yabancı turistlerin odağı olmaya ve hayranlığını kazanmaya devam ediyor. İçeriye girdiğiniz andan itibaren kokusuyla, sarnıçlarından akan sularıyla, suların birikim alanlarıyla, Medusa heykelleriyle ve gizemli heykel figürleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Bilet ücretleri de oldukça uygun olan Yerebatan sarnıcına mutlaka uğramalı ve o tarihi kokusunu içinize çekmelisiniz. Gizemli havası hakkında, yapımı hakkında, yapımının amacı hakkında nadiren bilinen bilgilere de yönlendirme haritaları ile kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Efsanesi hakkında bilgi sahibi olur ve hayranlığınızı da gizleyemezsiniz.

Modern İzler Galata’da!                     

İstanbul gezi rehberi kapsamında modern izler taşıyan Galata’da yerini alıyor. Galata Kulesi ve çevresi mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Alt kültürlerin doğmasına ve gelişmesine dair ev sahipliği yapan Galata’da Galata köprüsü, farklı galeri mekânları, birbirinden eşsiz tasarımlar yapan dükkânlar ve modern barlara rastlarsınız. Lezzetli kahvaltılarınızı, yemeklerinizi ve keyifli dakikalarınızı Galata’da oldukça nezih mekânlarda geçirebilirsiniz. Birbirinden farklı kültürlere ait tasarımları izleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. İstanbul’un mutlaka gezilmesi ve görülmesi yerleri yalnızca 5 sayısı ile kısıtlanamaz ancak mutlaka görmeniz gereken 5 yer içerisinde buralar yer alıyor. Daha detaylı bilgiler ve rehberlik için https://www.yaz-tatili.com/istanbul-gezi-rehberi/adresini ziyaret ederek okuma yapabilirsiniz.

Diğer gezilecek yerler:

·         seyahat rehberi

·         doğu ekspresi


articlsubmit

Powered by GroupSpaces · Terms · Privacy Policy · Cookie Use · Create Your Own Group