articlsubmit

İş Gözlüğü Seçiminde Kaliteye Önem Verin

İş gözlüğü çeşitli iş yerlerinde gözleri korumak için kullanılan bir iş güvenliği materyalidir. İş güvenliği açısından kaliteli iş gözlüğü almak gerekir. Çünkü kalitesiz iş gözlüğü kesinlikle gözleri korumaz ve tam aksine gözleri daha da bozar. Özellikle numaralı iş gözlüklerinde kalite ön planda olmazsa kişinin gözlerinde zamanla görme bozukluğu ortaya çıkar. Bir iş gözlüğünün kaliteli olması için Avrupa Standartları tarafından onay almış olması gerekir ve CE kodunun bulunması gerekir.

Gözlüklerin çerçevelerinin tek tarafında ya da çift tarafında çerçeve numarası bulunur. İş güvenliği gözlükleri de EN 166 kodunu taşımalıdır. Bu kod gözlüğün kaliteli olduğunu gösterir. Kod bulunmuyorsa bilin ki sahte olarak üretilmiştir. İş gözlüğünde yüksek mercek kalitesi de önemlidir. Yüksek mercek kalitesi ışığı kırma özelliğine sahip olduğu için uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Bu sebepten dolayı iş güvenliği gözlüğü seçerken mutlaka kaliteye önem vermek gerekir.

İş Gözlüğü Tercihi Nasıl Yapılır?

İş gözlüğü seçimi yaparken öncelikle iş gözlüğünün lens rengine ve çalışılan ortama göre tercih  yapmak gerekir. İş yerinin tehlike durumu, çalışma ortamı ve göze etki eden ışık miktarı gibi etkenler kişilerin iş gözlüğü seçimini etkiler. İş gözlüklerinin yapımı birbirinden farklıdır ancak lens özellikleri ışık oranına göre tasarlanır. Çalışılan ortamda ışık miktarı azsa yani ortamda loş ışık varsa sarı mercekli iş gözlüğü kullanılır. Çalışma ortamında ışık miktarı çok fazlaysa ya da güneş ışını aşırı oranda ise siyah mercekli iş gözlüğü kullanılmaktadır. Işık miktarı ideal düzeyde ise şeffaf mercekli iş gözlüğü kullanılmalıdır.

İş Gözlüğü Tasarımları

İş gözlüğü genel olarak fiziki darbelerin bulunduğu mekanlarda kullanılsa da kimyasal ve mekanik üremlerin bulunduğu ortamlarda da iş gözlüğü kullanılmalıdır. Örnek vermek gerekirse bir kimya fabrikasında göze kimyasal madde kaçtığı zaman körlüğe kadar sebebiyet verebilir. Bu nedenle farklı ortamlarda iş gözlüğü kullanılmalıdır. İş gözlüğünde aşağıdaki gibi tasarımlar yapılır;

  • Çapak önleme özelliğine sahip iş gözlüğü
  • Kaynakçılar için üretilmiş iş gözlüğü
  • Şeffaf korumalı özelliğine sahip iş gözlüğü
  • Gazdan ve dumandan koruma özelliği olan iş gözlüğü

Farklı sektörlere göre iş gözlüğü tasarımı yapılır. Gün içinde kaynak veya spiral makinası ile iş yapılıyorsa çapak önleyici ve kaynakçı iş gözlüğü kullanılır. Bu iş gözlükleri ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar ve aynı zamanda göze çapak kaçmasını engeller. Şeffaf korumalı gözlükler genelde kimyasal bulunan ortamlarda kullanılır. Gazdan ve dumandan korumalı iş gözlükleri de doğalgaz sektöründe ve itfaiye alanlarında kullanılır.

İş Gözlüğünün Özellikleri Nedir?

İş gözlüğünün özellikleri modeline göre farklılık gösterir. Kaynakçı iş gözlüğü ve çapak önleyici iş gözlüğü ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Çünkü kaynak makinasından sürekli ateş fışkırdığı için göz ciddi hasar alır ve bu sektörde özel üretim olan kaynakçı ve çapak gözlüğü kullanılır. Fakat iş gözlükleri genel olarak kırılmaya ve darbelere karşı dayanıklıdır. Gerekli kaliteyi taşıyorsa eğer daha farklı sektör olan askeri alanda ve spor hayatında da kullanılabilir.

 Kaliteli ise uzun ömürlü kullanılır. Temizlemesi kolaydır ve özel ilaçları ile temizlenir. Numaralı modelleri de bulunur ancak bunun için doktor reçetesi ile beraber özel olarak yapılmalıdır.

İş Gözlüğü Fiyatları

İş gözlüğünün fiyatları sabit değildir. Gözlüğün modeline göre, kullanıldığı alanlara göre, kalitesine göre ve numaralı olup olmamasına göre iş gözlüğü fiyatları belirlenir. Ancak iş gözlüğü seçimi yaparken fiyattan ziyade kaliteye önem vermek gerekir.


articlsubmit

Powered by GroupSpaces · Terms · Privacy Policy · Cookie Use · Create Your Own Group