articlsubmit

Bir Çocuk Kreşinde Olması Gereken Özellikler

Kreşler okul öncesi eğitimde çocuk için önemli bir yeri olan kurumlardır. Kreşlerde çocukların zeka ve fiziksel gelişimlerinin desteklendiği ortamların varlıkları çok önemlidir. Anne ve babalar çocuklarını çalıştıkları için küçük yaşlarda güvenli ortamlara bırakmak isterler ve ilk tercihleri kreşler olmaktadır. Kreşlere alınma çağları 0-3 yaş arası olmasıyla birlikte 6 yaşa kadar okul öncesi dönem olarak adlandırılır. Kreşlerde çocukların gelişimlerini desteklemek için anne ve babaların aradığı özellikler olmalıdır ve bu özellikler her kreşte yer almalıdır. Kreş fiyatları maliyetli gibi gözükse de ilk bakışta anne ve babalar için iyi bir eğitim temeli atılması anlamında problem yaratmaz.

Kreşlerdeki Eğitim Anlayışı

Her kreş kendine göre bir eğitim anlayışı belirler ve eğitim olarak her kreşte aranan özellikle eğitimlerin çocuğun gelişimini desteklemesidir. Bazı kreşler motor ve zeka gelişimlerine odaklanırken bazı kreşler dil üzerinde çalışmalar yaparak çocuğun vaktini en verimli şekilde geçirmek için çalışırlar. Eğitim anlayışı olarak ders çalışarak değil de yapılan aktivitelerle desteklenmesi büyük önem taşır. Vaktini sıkılarak değil son derece keyifli geçirmesi ve keyifle geçirdiği vakitlerde öğrenme yetilerini kazanması önemlidir. Kreşler içerisinde çocuklara uygulanan eğitim programı mutlaka kreş yönetmeliğine uygun olarak yapılmalıdır. Programların aylık gelişimlerine uygun olması önem taşırken çocukların gelişimlerine ne kadar katkısı oluyor mutlaka gözlemlenmeli ve eğitimciler tarafından takip edilmelidir. Eğitim anlayışına göre kreş fiyatları bazen farklılık gösterip kafaları karıştırsa da genel anlamda anne ve babalar iyi bir eğitim anlayışı seçen kreşleri tercih ederler.

Kreşlerdeki Güvenlik Önlemleri

Kreşlerde yer alan çocukların başında mutlaka bir eğitmen olmalıdır ve çocuklara kreşte oldukları vakitler içerisinde ilgilenmeli, her konudan sorumlu olmalıdır. Kreşte oluşabilecek acil durumlar için eylem planları yapılmış olmalı ve personel bu konuda bilinçlendirilmelidir. Acil çıkış kapıları olmalı ve mutlaka ilk yardım çantası çocukların ulaşabilecekleri yerlere konmalıdır. Kreş binasının çevresi güvenli alanlar olması gerekirken aynı zamanda çalışan her personelin ilk yardım eğitimi almış olması gereklidir. Kreş binalarının yerleri ve konumları kreş fiyatları üzerinde de etkilidir.

Kreşlerde Olan Fiziksel Ortam

Kreş binaları olarak çocuklara güvenli ortamlar sağlaması ve çocukların aktivitelerini gerçekleştireceği mekanları olması bakımından önemlidir. Kreşlerde çocukların vakit geçirebileceği bahçelerin olması ve bahçe yoksa bina içerisinde aynı ortamın yaratılması gereklidir. Aktivite köşeleri ve çocukların rahat hareket edeceği mekanlar gelişimleri açısından önemlidir. Kreşler içerisinde yer alan ayına uygun oyuncak ve eğitim malzemeleri olması gerekir. Oyun zamanı oyun oynanması açısından ve etkinlikleri yaparak öğrenmeleri açısından aranan özellikler arasındadır. Kreş içerisindeki fiziksel ortamların güvenli olması için gerekli tüm tedbirlerin alınması da anne ve babalar için aranan özellikler arasındadır. Fiziksel alan içerisine giren tuvaletler ve yemek yenen alanların temiz olması ve çocuklar için uygun koşullarda olması gereklidir.

Eğitimcide Aranan Özellikler

Kreşlerde eğitim programları için bir yönetmelik mevcuttur ve kreş eğitimcileri bu yönetmeliğe uygun olarak eğitim vermek durumundadır. Eğitimcinin vermiş olduğu eğitim sonrası mutlaka çocuk üzerinde ne kadar fayda sağlamış takip edilmelidir. Eğitimcilerde aranan özellikler arasında eğitim görmüş olması ve alanında deneyimli eğitimci olması önem taşır. https://www.okuldanismanligi.com.tr/turkiyede-kres-acmak/ sitesinde gerekli tüm bilgileri bulabilir ve kreşlerde olması gereken özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Anne ve babalar için özellikler arasında çocuğun gelişimini destekleyerek keyifli vakit geçirmesini sağlayan güvenilir bir ortam olması yeterlidir. Kreşler çocukların okul hayatına temel adımları olduğu için gerekli olan tüm özellikler olmalıdır.


articlsubmit

Powered by GroupSpaces · Terms · Privacy Policy · Cookie Use · Create Your Own Group